Dump Trailers / 2025 Buckshot Trailers 7 x 14 – #252070
Border Trailer & Equipment
(520) 255-4314
Print this page
Dump Trailers
$9,550
$7,995
$7,995
Quick Specs
| Location: | Sierra Vista, AZ |
| Price: | |
| Stock Number: | 252070 |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Height: | 1.5' 18" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Ramp: | Pull Out Rear Ramps |
Trailer Information
| VIN: | 3GRS1GA28SR002070 |
| Stock Number: | 252070 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Buckshot Trailers |
| Model: | 7x14 Dump Trailer |



